Co zrobić jeśli Twój samochód nie nadaje się do użytku?
Posiadanie własnego auta to wspaniała sprawa i duże udogodnienie. Nie musimy już męczyć się w komunikacji miejskiej, która jest zatłoczona, brudna i często niepunktualna. Błędem i nieuczciwością byłoby jednak stwierdzenie, że samochód to tylko plusy. Problemem są na przykład zdarzające się na drogach stłuczki i wypadki. Oczywiście, w przypadku takiej sytuacji najważniejsze jest to, żeby nic się nie stało zarówno nam, jako kierowcy, jak i wszelkim innym pasażerom. Zakładając jednak, że mieliśmy szczęście, to i tak zostajemy z problemem, jakim jest uszkodzone auto.
Naprawa jest nieopłacalna - co wtedy?
Możemy takie auto starać się naprawić w warsztacie, ale często jest to nieopłacalne, jeżeli uszkodzenia są skomplikowane i wyjątkowo duże. Wtedy pozostaje nam jedynie sprzedaż samochodu po wypadku w skupie aut. Na szczęście tego typu biznesy są dość popularne i mają swoje siedziby w praktycznie każdym województwie. Zazwyczaj skupy aut działają wielotorowo, to znaczy, skupują zarówno auta sprawne (i to tak osobówki, jak i na przykład dostawcze, poflotowe itp.), ale też prowadzą skup aut uszkodzonych i skup aut powypadkowych. Warto zainteresować się i sprawdzić ofertę firmy BART na stronie https://auto-skup24.pl - oczywiście, musimy być świadomi tego, że za takie auto dostaniemy odpowiednio mniej, ale zakładając, że i tak nie opłaca się go naprawiać, to dobrze jest, chociaż odzyskać część wartości.
Proces sprzedaży nie jest skomplikowany
Taki samochód po wypadku w sumie sprzedaje się podobnie jak samochód sprawny, z tą różnicą, że oczywiście trzeba najpierw skontaktować się ze skupem, by przyjechali oni na miejsce i stamtąd na własny koszt przetransportowali auto. Oczywiście jest to w pełni legalny biznes, takie skupy pojazdów podpisują oficjalną umowę kupna/sprzedaży pojazdu i wiąże się to z pełnym zabezpieczeniem prawnym. Najczęściej też ich przedstawiciele dają nam gotówkę do ręki zaraz po podpisaniu umowy. Warto o takie rzeczy dopytać.
Wycena pojazdu a opłacalność sprzedaży
Oczywiście, najpierw muszą oni auto zobaczyć i wycenić. Większość skupów postępuje w taki sposób, że przyjazd na miejsce i wycena jest darmowa. Dodatkowo szczycą się one tym, że płacą możliwie najwyższą cenę, zależną od typu pojazdu i jego stanu. My musimy się raczej nastawić na to, że kokosów za auto po wypadku nie dostaniemy, no ale biorąc pod uwagę, że i tak nie nadaje się ono do jazdy, lepiej się już go pozbyć i zarobić chociaż trochę pieniędzy, które będziemy mogli włożyć na przykład w zakup nowego auta.
Czy w 2025 roku sprzedaż auta do skupu to opłacalna opcja?
W 2025 roku skupy aut nadal stanowią wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko pozbyć się niesprawnych, powypadkowych lub po prostu starych pojazdów. Coraz więcej firm oferuje darmową wycenę online i bezpłatny dojazd po odbiór auta, nawet tego unieruchomionego. Co istotne, wiele skupów zaczęło działać zgodnie z wytycznymi recyklingowymi i przejmuje obowiązki formalne związane z wyrejestrowaniem pojazdu. W efekcie właściciel nie musi odwiedzać urzędów ani stacji demontażu – wystarczy podpisanie umowy kupna-sprzedaży i przekazanie auta z dokumentami. Coraz częściej skupy sprawdzają historię techniczną pojazdu na stronie https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-historie-pojazdu, co pozwala im dokładnie ocenić stan auta i lepiej wycenić jego wartość. W 2025 roku pojawiły się też skupy specjalizujące się wyłącznie w pojazdach uszkodzonych lub bez ważnego przeglądu, co zwiększa konkurencję i daje sprzedającym lepsze warunki finansowe. Warto jednak sprawdzić opinie danej firmy i unikać pośredników, którzy zaniżają wartość auta, licząc na nieświadomość właściciela.
lub dodaj komentarz jako gość
Najpopularniejsze wpisy:
-
Jak zacząć pracę na Uberze? - Wymagania i formalności
-
Jak wygląda proces sprzedaży pojazdu w skupie?
-
Jak sprawnie pozbyć się starego auta?
-
Czy warto sprzedać auto w skupie?
-
Czym jest gniazdo AUX w samochodzie i jak działa?
Najnowsze wpisy:
-
Co zrobić jeśli Twój samochód nie nadaje się do użytku?
-
Holowanie z OC sprawcy — czy można wybrać dowolną pomoc drogową?
-
Jak poradzić sobie z pękniętą oponą na autostradzie?
-
Fakty i mity o skupach aut - Co powinieneś wiedzieć?
-
Wezwij lawetę - ranking firm we Wrocławiu (TOP 10)
Najnowsze komentarze:




