Skip to main content

Jak oszczędzać paliwo? 5 zasad ecodrivingu

Dodaj komentarz

Ceny paliw są bardzo wysokie, a kierowcy szukają sposobu, jak zaoszczędzić. Najlepszym na to sposobem jest ecodriving, który każdy z nas może wprowadzić. Nie chodzi tu o szereg dodatków czy certyfikatach eco, ale o płynną jazdę. Te kilka zasad ekonomicznej jazdy, które zaraz poznasz, sprawią, że uda Ci się zaoszczędzić kilkaset złotych.

Uruchom silnik i rusz

Największym błędem kierowców, zwłaszcza w zimowe miesiące, jest to, że po uruchomieniu opuszczają samochód i odśnieżają go lub czekają, aż w aucie zrobi się ciepło. Dlaczego nie powinno się tego robić? Tak pracujący samochód również zużywa paliwo, które zupełnie niepotrzebnie tracimy, a moglibyśmy je wykorzystać podczas jazdy. W nowoczesnych samochodach nie ma potrzeby czekać - nawet podczas mrozów możemy ruszyć zaraz po włączeniu silnika. Dodatkowo, przepisy kodeksu drogowego stanowią, że w terenie zabudowanym nie można pozostawiać tak włączonego silnika w czasie postoju. Grozi za to mandat w kwocie 100 zł.

W celu nauczenia się ekonomicznej jazdy, warto sprawdzić blog o oszczędzaniu na paliwie, który zdradza najważniejsze zasady ecodrivingu i przekazuje wiele cennych oraz naprawdę przydatnych wskazówek, które mogą wydłużyć pracę silnika naszego auta na jednym baku paliwa. 

Robisz postój? Wyłącz silnik

Czekasz na kogoś pod jego domem, a może właśnie zamknął się przejazd kolejowy? Wszystkie takie sytuacje, w których Twój postój będzie troszkę dłuższy, są wręcz idealne do wyłączenia silnika. Czy wiesz, że przez godzinę pracy na biegu jałowym auto spala nawet litr paliwa?

Przewiduj sytuację jadąc po mieście

Zasada ta co prawda nie ma odniesienia do godzin szczytu - ciężko wówczas cokolwiek przewidzieć. Jeśli jednak ruch jest płynny, postaraj się, aby Twoja jazda również była płynna. Nie przyśpieszaj i nie hamuj gwałtownie. W momencie. gdy widzisz, że pali się czerwone światło, rozpocznij hamowanie wcześniej, używając do tego silnika. Ruszanie i hamowanie spala dość dużo paliwa. Ta zasada jest więc bardzo przydatna, jeśli zależy Ci na oszczędzeniu na paliwie.

Ekonomiczna jazda to podstawa do tego, abyśmy mogli na prawdę zaoszczędzić pieniądze wydawane na paliwo. Ale nie jest to jedyny sposób. W oszczędzeniu pomogą nam również karty paliwowe, które mogą być świetną opcją zwłaszcza dla dużych firm transportowych lub osób mających w swoim gospodarstwie kilka aut. Zacznij jeździć oszczędnie - Twój samochód odwdzięczy Ci się kilkadziesiąt procent mniejszym spalaniem.

Spokojna jazda to podstawa

Unikaj gwałtownych przyśpieszeń. Pamiętaj, że spokojna jazda i płynne prowadzenie auta są bardziej oszczędne. Wybierając się w dłuższą trasę, najbardziej ekonomiczna jazda będzie przy prędkości od 90 do 110 km/h. Jazda ponad 120 km/h sprawia, że spalanie również wzrasta.

Zmieniaj biegi rozsądnie

Skrzybia biegów, a konkretniej jej prawidłowe używanie, również przyczynia się do zużycia paliwa. Można powiedzieć, że to od Ciebie zależy, czy będzie ono większe, czy jednak uda Ci się przyoszczędzić. Ecodriving opiera się właśnie na umiejętności płynnego używania biegów. Jedynki używaj tylko w momencie, gdy ruszasz, potem od razu zmień bieg na dwójkę. Z reguły, w przypadku silników benzynowych, następny bieg powinniśmy wrzucić, gdy osiągniemy 2500 obrotów na minutę, a w przypadku diesli ta wartość wynosić powinna 2000 obrotów na minutę. Warto jednak zauważyć, że każde auto działa inaczej - kierowca powinien indywidualnie podejść do kwestii zmiany biegów i wsłuchać się w pracę samochodu. Nieprawidłowe zmieniane biegów w dłuższej perspektywie czasu może prowadzić do wielu awarii.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.