Skip to main content

Kiedy udać się do lekarza z problemem stulejki?

1 komentarz

Stulejka sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Jednak nie da się ukryć, że może być ona przyczyną wielu powikłań jak np. infekcje układu moczowego, czy nawracające zakażenia. W późniejszym wieku, może ona stanowić poważne zagrożenie, dla partnerki seksualnej chorego, gdyż powszechnie wiadomo, że może ona powodować również zakażenia u kobiet. Stulejka uniemożliwia również prawidłową higienę, gdyż wiąże się z bólem i uczuciem dyskomfortu. Wielu mężczyzn próbuje też odprowadzić napletek przy użyciu siły, co może doprowadzić do powstania urazów. Warto w takich sytuacjach skontaktować się ze specjalistą, a nawet rozważyć operacyjne usunięcie stulejki. Jakie są wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu?

Kosnultacja lekarska w sprawie problemu stulejki

Wskazania do operacyjnego leczenia stulejki

Nie da się zaprzeczyć, że stulejka, jest dla panów kłopotliwą i wstydliwą przypadłością. Często nawet po pojawieniu się bólu lub powstaniu urazu czy bliznowacenia, pod wpływem samodzielnego ściągania napletka, nie decydują się oni na wizytę u specjalisty. Jest to błędem, gdyż lekarz jest wstanie szybko poradzić sobie z zaistniałym problemem. Na początku jednak, należy być świadomym, że operacyjne usunięcie stulejki, nie jest jedynym wyjściem z problemu. Musimy dokonać pewnego rozróżnienia. Otóż stulejka może być zjawiskiem patologicznym, ale może być także zwykłym zjawiskiem fizjologicznym. Okazuje się, że odprowadzenie napletka u dzieci, niemowląt czy małych dzieci może być całkowicie normalne, gdyż u tak małych chłopców, napletek sklejony jest z żołędzią przy pomocy mastki. Problemy mogą pojawić się dopiero w wieku 2-3 lat, kiedy u chłopców ściągnięcie napletka, nadal nie jest możliwe. Rozwiązaniem jest więc jak najszybszy kontakt z chirurgiem dziecięcym, a on zadecyduje o tym, czy konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Pamiętajmy, że jedynie specjalista ma niezbędną wiedzę i doświadczenie, które pomoże mu rozpoznać przyczynę zaistniałego problemu. Jeśli stulejka powstała w wyniku sklejenia napletka z żołedzią, nie ma ryzyka operacji, jednak stulejka powstała w wyniku patologii, będzie wymagała leczenia chirurgicznego. Jednak wykonywany przez specjalistów z gabinetu Derm-Estetyka zabieg stulejki w Gdańsku jest w pełni bezpieczny dla pacjenta i pozwala szybko wrócić do codziennych obowiązków.

Problem stulejki leczony w gabinecie Derm-Estetyka

Metody leczenia stulejki

Stulejka może być wrodzona, ale może ona także pojawić się nawet w podeszłym wieku. Bez względu na to, stulejka nabyta jest jednym z głównych wskazań do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Należy jednak wiedzieć, że zabieg ten może być przeprowadzona na dwa sposoby:

  • plastyka napletka
  • obrzezanie

W wielu przypadkach, chirurdzy proponują pacjentom plastykę napletka. Ujmując to prościej, polega to na poszerzeniu ujścia napletka. Dokonuje się tego w taki sposób, by umożliwić swobodne odprowadzenie żołędzi, a jednocześnie zachować pełną sprawność i funkcjonalność, górnego fragmentu członka. Plastyka napletka nie niesie za sobą więc dużego ryzyka powikłań, a jest niezwykle skuteczna i efektywna. Nie ma znaczenia wiek pacjenta. Plastykę napletka można wykonać u dzieci, u chłopców w okresie dojrzewania, ale także u dorosłego mężczyzny. W wielu przypadkach plastyka napletka jest zabiegiem w pełni wystarczającym, by rozwiązać ten niekomfortowy problem u panów. Niestety niektóre przypadki, mogą być bardziej skomplikowane. Wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje obrzezanie, czyli innymi słowy wycięcie pierścienia zwężającego. Wycięcie następuje zawsze z usunięciem części lub nawet całości napletka. Nie mniej jednak, zabieg chirurgicznego leczenia stulejki jest prosty i nie trwa długo. Im wcześniej zostanie on przeprowadzony, tym mniejsze ryzyko, że choroba powróci.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Dominik · 4 miesięcy temu
    Sam długo zastanawiałem się, czy mam stulejkę i czy moja przypadłość kwalifikuje się do konsultacji z lekarzem specjalistą. Słuchajcie, polecę wam dodatkowe źródło, które zawiera wiele przydatnych informacji, dla mężczyzn, którzy tak jak i ja, mają problem z rozpoznaniem czy problem stulejki ich dotyczy. Łapcie ten wpis: https://derm-estetyka.pl/czy-mam-stulejke.html/, naprawdę okazał się pomocny, gdy ciężko było mi podjąć decyzję. Oczywiście nic nie zastąpi u lekarza, do którego możemy udać się nawet po to, by przekonać się, że stulejka nas nie dotyczy, jednak sam lubię zorientować się w temacie, zanim rozpocznę działania.