Skip to main content

Nalepka rejestracyjna? Czy jest wymagana i jak ją przykleić

Dodaj komentarz

Przerejestrowanie samochodu wiąże się ze zmianą numeru rejestracyjnego, a więc do naszych obowiązków należy również wymiana tablic rejestracyjnych oraz naklejki z numerem rejestracyjnym, która znajduje się na przedniej szybie naszego samochodu. Nalepka w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi rogami zawiera numer rejestracyjny naszego pojazdu oraz zabezpieczenie i gwarancje autentyczności w postaci hologramu. Jest ona wymagana prawnie, dlatego też warto pamiętać o jej zmianie tak szybko jak tylko przerejestrujemy pojazd. Jak więc nakleić ją prawidłowo?

naklejka rejestracyjna

Nalepka rejestracyjna jest wymagana prawnie

Każdy pojazd poruszający się po drodze publicznej musi przejść proces rejestracji, po którym otrzymujemy nowe tablice rejestracyjne, dowód tymczasowy, kartę pojazdu oraz nalepkę rejestracyjną. Właściwie przyklejona nie może zasłaniać kierowcy pola widzenia, nie może również być zasłonięta przez wycieraczki lub elementy nawiewu wentylacji. Niewidoczna naklejka lub jej brak, w razie kontroli drogowej, skutkować może mandatem od 20 do 500 złotych.

Sposoby na pozbycie się starej naklejki

Nalepka, która umieszczona jest na szybie samochodu przez wiele lat skazana jest na działanie skrajnych warunków atmosferycznych, przez co przywiera do szyby niezwykle mocno. Dodatkowo jej forma uniemożliwia przeklejanie między pojazdami. Aby ułatwić sobie jej demontaż warto nagrzać ją przy użyciu na przykład suszarki do włosów. Dobrym sposobem będzie również odpowiednie ustawienie samochodu, aby promienie słońca padające na szybę odpowiednio ją nagrzały. Należy jednak unikać dużych wahań temperatur i zrezygnować z podnoszenia temperatury szyby w czasie mrozów - skutkować to może pęknięciem, a co za tym idzie zwiększeniem kosztów.

Kolejnym krokiem po ogrzaniu naklejki rejestracyjnej jest podważenie rogów jednego z krótszych boków paznokciem, skrobakiem do szyb lub żyletką (choć wiąże się to z większym ryzykiem ewentualnych uszkodzeń). Nalepkę należy zerwać szybkim zdecydowanym ruchem w kierunku poziomym. W przypadku pozostałości folii lub kleju jesteśmy zmuszeniu pozbyć się ich, aby nie utrudniać sobie montażu nowej naklejki.

Przygotowanie podłoża pod naklejkę rejestracyjną

Przed naklejeniem nowej nalepki należy dokładnie oczyścić szybę, do której będzie ona przywierać. Czyszczenie rozpoczynamy od użycia płynu do szyb i papieru ręcznikowego (nie warto używać w tym kroku tkanin, ponieważ pozostawione po nich włókna mogłyby przeszkodzić nam w montowaniu nowej naklejki rejestracyjnej). Kolejnym krokiem po pozbyciu się resztek kleju jest odtłuszczenie powierzchni za pomocą alkoholu lub acetonu. Po ponownym osuszeniu szyby powierzchnia jest gotowa do montażu nalepki z nowym numerem rejestracyjnym. Po oderwaniu folii zabezpieczającej, która znajduje się po nadrukowanej stronie należy przyłożyć ją w odpowiednie miejsce i docisnąć, unikając przy tym powstawania pęcherzyków powietrza.

Gdzie przykleić naklejkę rejestracyjną?

Zgodnie z zapisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów naklejka rejestracyjna powinna zostać umieszczona „wewnątrz pojazdu w prawym dolnym rogu przedniej szyby” (patrząc od strony kierowcy). Obowiązuje to wszystkich właścicieli samochodów od momentu wydania tablic rejestracyjnych. W przypadku zdarzeń losowych, które skutkują zniszczeniem naklejki, konieczne jest zgłoszenie się do wydziału komunikacji po jej duplikat, którego koszt wynosi 18,50 zł.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.