Skip to main content

Jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Dodaj komentarz

Wypadki samochodowe w naszym kraju zdarzają się codziennie. Często nie mamy wpływu na sytuacje, jaka zajdzie na drodze, dlatego każdy z kierowców jest narażony na wystąpienie tej nieprzyjemnej sytuacji. Czasem chwila nieuwagi jest powodem wypadku, w którym uszkodzeniu może uleć nasz samochód. Jako iż nigdy nie wiemy, kiedy przydarzy nam się taka sytuacja, to dobrze jest wiedzieć, co należy zrobić w takiej sytuacji, aby otrzymać należne nam odszkodowania. W tym artykule przybliżymy jak zachować się zaraz po wypadku, by załatwić wszystko, co trzeba. 

skup aut powypadkowych

Co zrobić po stłuczce?

Niezależnie od tego czy to my jesteśmy sprawcą wypadku, czy inny uczestnik ruchu drogowego, to na samym początku powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie osoby uczestniczące w wypadku lub kolizji są bezpiecznie i czy nikt nie jest ranny. Jeżeli wszyscy nie ucierpieli, to należy niezwłocznie usunąć pojazdu z drogi, by nie tamować ruchu. Pamiętaj, aby nigdy nie uciekać z miejsca zdarzenia, bo może to się spotkać z bardzo poważnymi konsekwencjami. Teraz w zależności od tego, kto jest sprawcą wypadku, powinny zostać podjęte określone czynności.

Jeżeli my spowodowaliśmy kolizję, to musimy wystosować specjalne oświadczenie sprawcy kolizji. Zadbać o to powinna osoba poszkodowana. Jeżeli to my jesteśmy poszkodowani, to pamiętaj, by wziąć takie oświadczenie, a jeżeli byli świadkowie takiego zajścia to również od nich należy wziąć takie oświadczenie. Gdy dojedzie jednak do sytuacji, w której żadna ze stron nie może się porozumieć, to należy wezwać policję.

Niestety zdarzają się sytuacje, w których w wyniku kolizji, nasz samochód nie nadaje się już do naprawy. Wtedy warto jest odwiedzić polecany skup aut w okolicy, by dowiedzieć się o warunkach sprzedaży samochodu. Oferta przykładowego skupu aut znajduje się na stronie skupautpomorskie24.pl i dotyczy ona skupu w województwie pomorskim. Atrakcyjna oferta skupu w tym województwie pozwala na brak obaw co do sprzedaży swojego powypadkowego samochodu. Popisujesz tam bowiem korzystną umowę kupna-sprzedaży, a nie skomplikowaną umowę komisową.

Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Najważniejsze jest w momencie, gdy ty jesteś poszkodowanym, aby sprawdzić ważność ubezpieczenia OC sprawcy. Jeżeli wszystko jest ważne, to powinieneś zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy, aby ustalić dalsze działania. To właśnie poszkodowany ma w obowiązku poinformować ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. Warto również zrobić zdjęcia na miejscu zdarzenia, aby mieć pewność, że za wszelkie czynności holowania i naprawy pojazdu zapłaci ubezpieczyciel sprawcy.  

Co gdy sprawca nie ma ważnego OC?

W sytuacji, gdy sprawca nie ma ważnego ubezpieczenia OC, nie powinno nas to martwić, ponieważ odszkodowanie zostanie wypłacone z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Podobnie trzeba spisać w takiej sytuacji oświadczenie i zebrać dowody. Następnie należy skontaktować się z placówką zakładu ubezpieczeń. Wypłata odszkodowania z takiego pakietu dochodzi w ciągu 30 dni. Koszty za spowodowanie kolizji finalnie spadają jednak na sprawcę, ponieważ Fundusz pociągnie go do odpowiedzialności. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.