Skip to main content

Kolizja - jak się zabezpieczyć?

Dodaj komentarz

Do miejsca zdarzenia na drodze S8 dojechała już policja, karetka i straż pożarna. Wypadek wyglądał bardzo groźnie ale okazało się, że poszkodowani mieli dużo szczęścia w nieszczęściu. Każdy z kierowców poruszających się na drodze nie był pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych u pasażerów także nie wykryto żadnych substancji pobudzających.

samochód biorący udział w kolizji

Przebieg jednej z kolizji na drodze S8

Kierowca z jednego z samochodów stracił panowanie na drodze przez niedostosowanie się do przepisów ruchu drogowego o prędkości na drodze szybkiego ruchu przez co nie zdążył wyhamować w nagłej sytuacji. Nawierzchnia była czysta i sucha natomiast przez tak szybką jazdę droga hamowania jest o wiele dłuższa niż przy zachowanej prędkości zapisanej w kodeksie ruchu drogowego. U osób biorących udział w wypadku nie stwierdzono dużej utraty zdrowia ale zatrzymano je na obserwacji w pobliskim szpitalu. Kierowca, który spowodował wypadek posiadał ważne ubezpieczenie drogowe czyli odpowiedzialność cywilną, z którego to zostanie wypłacone odszkodowanie dla osób pokrzywdzonych. Policja ustalając jak doszło do wypadku musiała czekać aż straż pożarna ustali straty i spisała protokół uszkodzenia auta. Po ustaleniu wszystkich zdarzeń czekano na aż przyjedzie pomoc drogowa. Po uprzątnięciu jezdni i zabraniu samochodów został przywrócony ruch na zablokowanym pasie.

Droga ekspresowa S8

Prowadzi od Białegostoku do Wrocławia jej długość to 519.56 km na dzień dzisiejszy reszta drogi pozostaje nadal w budowie 21.5 km a jej łączna długość będzie wynosić 564.9 km. Część polskiej drogi ekspresowej S8 od Warszawy do Ostrowa Mazowieckiego nosi nazwę trasy Via Baltica. Drogę ekspresową oznacza znak drogowy D-7 i jest przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych. Posiada wyłącznie bezkolizyjne skrzyżowania z przecinającymi się innymi drogami transportu lądowego. Prędkość jazdy na drodze ekspresowej dla pojazdów mechanicznych do 3.5 tony wynosi 120km/h, a przekroczenie prędkości jest karalne mandatem i punktami karnymi według obowiązującego taryfikatora bądź sporządzeniu wniosku do sądu o ustalenie wysokości mandatu.

Droga ekspresowa S8

Ubezpieczenia i Laweta

Każdy samochód poruszający się po polskich drogach musi mieć ważne obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które jest podstawą do wypłaty odszkodowania za spowodowane zdarzenie lub wypadek. W Polsce jest także możliwość zakupu dowolnego ubezpieczenia pojazdów samochodowych takich jak autocasco, które ochrania kierowcę przed zdarzeniem losowym takim jak grad czy upadek drzewa na samochód. Jednak, oprócz obowiązkowych ubezpieczeń powinniśmy także mieć w samochodzie kontakt do kilku firm oferujących pomoc drogową. Jest to bardzo istotne, gdyż w razie opisanych wyżej sytuacji drogowych, pomoc zostanie udzielona nam szybko i profesjonalnie, jeżeli oczywiście zadbamy o to wcześniej. Jadąc przykładowo w podróż po Dolnym Śląsku powinniśmy przejrzeć oferty tamtejszych firm, takich jak Pomoc Drogowa Wrocław 24h Dariusz Kohl, które później będziemy mogli porównać na podstawie oferty, a także opinii na ich temat.

Oznakowanie pojazdu w przypadku awarii

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.