Skip to main content

Wpływ sportu na relacje w związku

Dodaj komentarz

Uprawianie sportu pozytywnie wpływa na zdrowie. Pozwala też oczyścić umysł i zapewnić przypływ endorfin. A na dodatek sport jest świetną formą na wspólne spędzanie czasu. 

Atrakcyjność i pewność siebie

Osoby regularnie uprawiające sport lepiej się czują. Niezależnie od typu sylwetki wyglądają na zdrowsze i mniej zestresowane. Trzymają wyprostowaną sylwetkę oraz wydają się bardziej energiczne. Dodatkowo osiąganie postawionych sobie celów pozytywnie wpływa na pewność siebie. Osoby ćwiczące nie tylko uważają samych siebie za atrakcyjniejszych ale też są tak odbierane przez społeczeństwo. 

Jakość relacji w związku  

Wspólne uprawianie sportu pogłębia relacje w związku. Pozwala na przyjemne spędzanie czasu oraz lepsze poznanie się partnerów. Wspólna pasja sprawia, że związek jest zdrowszy i partnerzy lepiej się rozumieją. Jednak gdy między dwojgiem ludzi się nie układa i sport nie poprawia relacji, warto pamiętać, że istnieje również terapia dla par, która z pewnością może pomóc. Dodatkowym atutem uprawiania sportu jest zwiększone libido. Według badań serwisu eDarling 70% osób które czynnie uprawiające sport określiło swoje libido jako duże. 

Seks jest sposobem na budowanie intymności w związku. Wiele badań pokazuje, że osoby w miarę regularnie uprawiające seks ze swoimi partnerami są obiektywnie szczęśliwsze. Związki takich ludzi są mają szansę na przetrwanie poważnych przeciwności i są bardziej jakościowe.   

Pozytywny wpływ na rozwój osobisty

Grupowe uprawianie sportu pozwala na przełamanie wrodzonej nieśmiałości. Osoby, które nie lubią wychodzić ze swojej strefy komfortu wiedzą czego spodziewać się na treningu. Nie będą zmuszone do szukania tematów z nowo poznanymi ludźmi. 

Dodatkowo sporty zespołowe uczą współpracy w grupie. Poprawiają umiejętności komunikacyjne i odczytywanie języka ciała. Niezależnie od tego, czy grupowo, czy indywidualnie sport pozwala na lepsze znoszenie stresowych sytuacji. Pozytywnie wpływa też na zapanowanie nad chorobliwą rywalizacją. 

Sport to dobry sposób na pozbycie się negatywnych emocji. Dzięki temu nie są one przenoszone na osoby postronne. Uczy też zdrowej samodyscypliny oraz cierpliwości.  

Ponawianie nowych ludzi

Uprawianie sportu zwłaszcza na siłowniach czy w grupach pozwala na poznanie nowych ludzi. Sport pozwala na znalezienie wspólnego języka z ludźmi o innych przekonaniach. Praca zespołowa buduje poczucie przynależności. Odnalezienie miejsca w grupie pozytywnie wpływa na psychikę. Dodatkowo cykliczne pojawianie się na sali treningowej pozwala na utrzymanie relacji. Niektóre mogą przerodzić się w długotrwałą przyjaźń.

Co więcej prawie połowa Polaków twierdzi, że uprawiając sport można poznać miłość swojego życia. Badania ostrzegają, że po treningu ciało znajduje się w stanie pobudzenia. Odczuwane emocje są bardzo podobne do stanu zakochania. Łatwo wtedy pomylić po treningowe endorfiny z zauroczeniem w napotkanej osobie.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.